فاکتور رسمی

صدور و فروش فاکتور رسمی

فاکتور رسمی

amir بدون دیدگاه
خرید فاکتور رسمی صورتحساب رسمی فاکتور رسمی فاکتور رسمی ارزش افزوده فاکتور رسمی چیست فاکتور رسمی دارایی فاکتور رسمی فروش فاکتور رسمی مازاد فاکتور رسمی معتبر فروش فاکتور رسمی نمونه فاکتور رسمی

فاکتور رسمی چیست؟

فاکتور رسمی

فاکتور رسمی به هر سند و یا فاکتوری که به هر شکلی مثل دست نویس ، کاغذ یا کامپیوتری برای تاییدیه ای در یک معامله بین فروشنده و خریدار امضا گردد می گویند در اصل فاکتور رسمی فاکتوری بوده که تاییدیه سازمان امور مالیاتی را دارد در این مطلب قصد داریم درباره صدور فاکتور رسمی و فاکتور های رسمی که برای خرید و فروش فاکتور رسمی معتبر است صحبت کنیم.

فاکتور رسمی مورد تایید دارایی :

به طور خلاصه به هر سندی که برای فاکتور در یک معامله از طرف فروشنده به خریدار به وسیله مهر یا امضا تحویل داده شده و سند های آن به وسیله یکی از طرفین به اموردارایی ارائه گردد رسمی است و برای طرفین می تواند ایجاد حق نماید چه در روی برگه کاغذ و چه به صورت کامپیوتری ایجاد شود.پس رسمی شدن فاکتور را پذیرش آن فاکتور به وسیله سازمان امورمالیاتی مشخص می نماید.

برای تعریف رسمی فاکتوری که بر طبق قوانین وزارت امور اقتصاد و دارایی تنظیم گردیده فاکتور رسمی نامیده می شود.مشخصات صورتحساب مورد تایید امور دارایی در ماده ۱۹ قانون مالیات بر افزوده عنوان شده است.

امروزه با مکانیزه شدن امور حسابداری در بیزینس های مختلف خیلی از مشاغل برای صادرکردن فاکتور از نرم افزار های حسابداری استفاده می نمایند.با این کار قادر هستند که به صورت اتومانیک فاکتورهای دلخواه را با مدل های مختلفی مثل پیش فاکتور،فاکتور فروشگاهی، فاکتور رسمی،فاکتور معتبررسمی،فاکتور غیر رسمی، فاکتور رسمی ارزش افزوده، فاکتور دارایی رسمی،فاکتور مازاد رسمی،فاکتور شخصی، فاکتور انبار حواله ،فاکتور نمایشی وغیره را صادر و چاپ نمایند.

با این کار زمان کمی برای صادر و چاپ کردن فاکتور انجام خواهد شد چون که فقط با چند کلیک همه اطلاعات مورد نیاز شما در یک فاکتور آماده قرار خواهد گرفت و برای چاپ آماده خواهد شد.

مشخصات چاپ فاکتور رسمی(دارایی،مالیاتی،خدمات،صورت حساب فروش محصول)شامل موارد زیر است:

-مدل کاغذ می تواند به دلخواه اشخاص حقوقی و حقیقی می تواند کاغذ تحریر هشتاد گرمی اندونزی برای استفاده در پرینتر و یا کاغذ تحریر شصت گرمی برای نوشتار دستی و استفاده کردن از کاربن و هم کاربن لس که شامل خود کپی ، کاربن دار، بدون کاربن و NCR باشد.

-مقدار نسخه یا برگ هم به انتخاب خود شخص است که می تواند دو برگی و یا سه برگی شود و علاوه بر این درباره اندازه کاغذ معمولا انتخاب اشخاص حقیقی و حقوقی اندازه A4 است اما انتخاب اندازه A5 هم مشکلی وجود ندارد.

-شاخص مهم چاپ کردن فاکتور رسمی نوع چاپ شماره سریال آن بوده که باید به صورت چاپ افست یا ملخی به رنگ قرمز و کمی برجسته صورت گیرد که به آسانی برای ممیز دارایی قابل تشخیص بوده و با چاپ دیجیتال و شماره زدن دستی کاملا متمایز می باشد.

از جایی که واحدهای تجاری صورتحساب فروش کالا و خدمات و یا ارائه خدمات دریافتنی از بقیه واحد های تجاری را در حساب های دارایی و یا هزینه ثبت می کنند برای تعیین کردن قابل پذیرش بودن وجود پرداخت شده به عنوان هزینه پیشنهاد می شود ماده ۱۴۷ قانون مالیات های مستقیم و ماده ۱۴۸ همان قانون را مطالعه کنند.

براساس ماده ۱۴۷ قانون مالیات های مستقیم هزینه های مورد قبول برای مشخص شدن درآمد مشمول مالیات به توضیحی که ضمن مقررات این قانون مقرر می شود عبارت است از هزینه هایی که در حدود متعارف به مدارک متکی بوده و به تحصیل درآمد موسسه در دوره مالی مربوط با رعایت کردن حد نصاب های مقرر مرتبط باشد.در مورد نکاتی که هزینه ای در این قانون پیش بینی نگردد و یا بیشتر از نصاب های مقرر در این قانون است اما پرداخت آن مطابق قانون و یا مصوبه هیات وزیران صورت پذیرد قابل قبول است.در ماده ۱۴۸ قانون مالیات های مستقیم هم به تفصیل انواع هزینه های مورد قبول را هم از نظر کفایت و مستندات و هم از نظر عرف بیان کرده است و ممیزین امور دارایی هم با استناد کردن به بندهایی همین ماده و بخش نامه هایی که به آن مربوط بوده هزینه های واحد تجاری را رد و یا می پذیرند.

در مورد فاکتور رسمی گفتنی است که همه واحدهای تجاری مشمول نظام مالیات بر ارزش افزوده باید فاکتور رسمی را به خریداران خود ارائه نمایند بنابراین صادر کردن فاکتور رسمی به بزرگی و کوچکی واحد تجاری مربوط نبوده و هر خریداری قادر است در مقابل وجوهی که پرداخت کرده درخواست صدور فاکتور رسمی کند و اگر فروشنده از صادر کردن فاکتوررسمی امتناع کند مشمول جرایم مربوطه خواهد شد.با توجه به بخش نامه های مالیاتی در رابطه با استفاده از دستگاه صندوق مکانیزه فروشگاهی هم اکنون خیلی از صورت حسابهای صادره قابلیت یک صورتحساب قانونی را دارد البته نداشتن فاکتور رسمی دلیل قابل تویهی برای نپذیرفتن هزینه نیست و ملاک پذیرفتن از طرف ممیزین مالیاتی مفاد مواد ۱۴۷ و ۱۴۸ قانون مالیات های مستقیم می باشد.

نکاتی در مورد فاکتور رسمی :

در خیلی از اوقات توجه نکردن به نکات جزیی و پیش پا افتاده سبب شده که جرایم مالیاتی برای ما اتفاق بیفتد نکاتی مثل فاکتورهای غلط و یا توجه نکردن به صدور فاکتورهای رسمی جزو این موارد هستند.

خیلی از افراد جامعه هنوز هم با مالیات مقابله کرده آن ها مالیات و اداره دارای را منبعی فکر می کنند که تنها قصد دارد طلب ها را وصول کرده و خیال می کنند که امور دارایی تنها جریمه مالیاتی را وسیله وصولی خود قرار می دهد ولی اینطور نیست.

زمانی که قوانین اجرا می شوند و می خواهند همه افراد مشمول در جامعه زیر پرچم این قانون فعالیت نمایند پس دلیل هم برای ترس و فرار کردن از اداره دارایی و مامور مالیاتی وجود نخواهد داشت اما دقت داشته باشید که قانون را اجرا نمایید چون خیلی از مردم آن را از یاد می برند.

قانون مالیات های مستقیم با اصطلاحاتی که روی آن ها صورت گرفته یک منبع مناسبی برای مودیان است که می خواهند جواب سوال های خود را دریافت نمایند.اداره دارایی علاوه بر این با صادر کردن بخش نامه و آیین نامه های مربوطه با قوانین دستورالعمل های جدید را برای مودیان ابلاغ خواهند کرد.

گل به خودی مالیات زدن:

گل به خودی مالیاتی همان نکاتی بوده که مودی نمی داند و آن ها را انجام داده و جریمه برای خود به وجود آورده است.نکاتی که شاید اگر مقداری دقت داشتید و با حوصله انجام می دادید جریمه نمی شدید.برای نمونه فاکتور های خرید و فروش باید همه اطلاعات خریدار و فروشنده ، کد اقتصادی ،آدرس و مشخصات آن ها را کامل داشته باشند.امضا و مهر برای هر فاکتور لازم بوده و باید خط خوردگی هم نداشته باشند.همه این مواد جزو نکاتی بوده که ممکن است همه بدانند اما زمانی که با حجم بالایی از فاکتورهای روبرو می شوید و زمان کمی در اختیار دارید ممکن است به این موارد توجه نکرده و جریمه شوید.

یکی از نکاتی که باید یک فاکتور معتبر داشته باشد این است که از مهر تایید فروشنده و خریدار برخوردار باشد.آدرس کامل کمپانی ، نام به همراه کد اقتصادی و شماره ثبت کمپانی باید به صورت دقیق نوشته شده باشد.

توضیح کالا و خدماتی که معامله شده با ذکرکردن تعداد محصول و قیمت هر واحد باید مشخص گردد و پس از ان اگر تخفیفی باید ارائه گردد کسر شده و در آخر هم مالیات به همراه عوارض آن محاسبه خواهد شد.

بعضی از مردم هم به صورت اشتباه عوارض و مالیات آن را محاسبه کرده ودر آخر تخفیف می دهد که صحیح هم نیست.در نهایت هم باید موارد نوشته شده در فاکتور تایید شده و به امضای هر دو نفر رسیده باشد.

فاکتور صوری:

فاکتور صوری یک ابزار غیر قانونی بوده که برای عملیات حسابسازی به کار می رود.ماهیت آن ها قانونی بوده یعنی فاکتور رسمی صادر شده اما روش استفاده و کاربری آن متفاوت است.متاسفانه بعضی از کمپانی ها بدون توجه کردن به این نکته خطر ساز و مهم اقدام به استفاده کردن از این ابزارها می نمایند.هدف اصلی عملیات فاکتورسازی برای کاهش یکباره هزینه ها از درامدد می باشد و یا امکان دارد که خرید و فروشی از آن ها صورت گیرد.

روش کشف سازمان امور مالیاتی از صدور فاکتور صوری:

۱-ارائه کننده کالا و خدمات کد فروش را کنترل نموده تا متوجه شود که شرکت صوری ، فاکتور فروش یا کاغذی نباشد.

۲-کنترل می کند که فروشنده خدمات و کالا از کمپانی منحل شده و یا غیر فعال فاکتور صادر نکرده و شناسه ملی خود را صحیح اعلام کرده باشد.

۳-ککنترل کردن اعتبار گواهای ارزش افزوده

۴-کنترل کردن فعالیت صادر کننده فاکتور با کالا و خدماتی که در فاکتور ذکر شده و متناسب بودن آن

۵-کنترل کردن مستندهای حمل مثل بارنامه جاده ای و بیجک و…

۶-کنترل کردن مستندات پرداخا مثل کپی چک های بانکی کمپانی با فیش های واریزی

دسترسی داشتن به فاکتورهای صوری

چند سال گذشته سازمان امور دارایی به نام هر شناسنامه ای یک کد اقتصادی صادر کرد که بعضی از مردم از این کدها سو استفاده نموده و به اسم یک فردی که فوت کرده کد اقتصادی گرفتند تا بتوانند از پرداخت کردن مالیات معاف شوند.مودیان زمانی که کالا خرید کرده مالیات می دهند و زمانی هم که کالایی به فروش رسانند هم مالیات آن را پرداخت خواهند کرد در این وضعیت این کمپانی ها فاکتور صوری داده تا بگویند مالیات خرید پرداخت گردیده است تا برای اعتبار در زمان فروش منظور گردد.رئیس یکی از کمپانی های بزرگ واردات و فروش لوازم کامپیوتری امسال ذکر کرد که یک عده هم به دلایلی توانستند از پرداخت کردن مالیات معاف گردند و فعال اقتصادی نمی باشند کارت بازرگانی داشته و کمپانی را به اسم خود ثبت کرده بودند و بسته به شرایط و زدوبندی که داشتند فاکتورهایی را درست کرده و آن را برای متقاضیان ارائه می دهد در صورتی که خودشان برای آن ها پولی پرداخت نکرده اند.خریداران هم فروشندگانی بوده که یا کد اقتصادی نداشته و یا از پرداخت کردن مالیات بر ارزش افزوده فراری هستند واین در صورتی است که آن ها این مالیات را از مشتریان به خاطر فروش کالا دریافت و فقط از پرداخت مالیات به دولت امتناع می نمایند.

کسانی که این فاکتور ها را می فروشند با دریافت کردن ۲ درصد از قیمت جنس این فاکتور را صادر کرده و به صورت کاملا قانونی این فاکتورها را صادر می نمایند.سازمان امورمالیاتی فقط کسانی را که این فاکتور را تهیه کردند شناسایی کرده و از دسترسی به فروشندگان کلاه بردار باز می ماند.

نمونه فاکتور رسمی

در این قسمت تعدادی نمونه فاکتور رسمی جمع آوری و به نمایش گذاشته ایم.

نمونه فاکتور رسمی ۱

نمونه فاکتور رسمی ۱

نمونه فاکتور رسمی ۲

نمونه فاکتور رسمی ۲

نمونه فاکتور رسمی ۳

نمونه فاکتور رسمی ۳

نمونه فاکتور رسمی ۴

نمونه فاکتور رسمی ۴

نمونه فاکتور رسمی ۵

نمونه فاکتور رسمی ۵

نمونه فاکتور رسمی ۶

نمونه فاکتور رسمی ۶

نمونه فاکتور رسمی ۷

نمونه فاکتور رسمی ۷

 

فروش و صدور فاکتور رسمی معتبر

صدور و فروش فاکتور رسمی

صدور و فروش فاکتور رسمی

موسسه حسابداری پارس در زمینه ارائه خدمات حسابداری فعالیت می نماید و یکی از خدمات ارائه شده توسط این شرکت صدور فاکتور رسمی و فروش فاکتور رسمی مورد تایید دارایی می باشد.جهت سفارش با ما در ارتباط باشید.

 

 

دیدگاه خود را وارد کنید.

بایگانی شمسی

آخرین دیدگاه‌ها

    برچسب‌ها

    آموزش ثبت نام کد اقتصادی استعلام کد اقتصادی انواع کد اقتصادی تاریخچه حسابداری تاریخچه حسابداری در ایران تاریخچه حسابداری در جهان تاریخچه حسابرسی در ایران و جهان تخلفات کد اقتصادی تعاریف کد اقتصادی ثبت نام الکترونیکی در نظام مالیاتی ثبت نام کد اقتصادی جریمه‌ی استفاده از کد اقتصادی دیگران حسابداری حسابداری حرفه ای حسابداری صنعتی راهنمای ثبت نام الکترونیکی در نظام مالیاتی راهنمای ثبت نام کد اقتصادی راهنمای پیش ثبت نام الکترونیکی در نظام مالیاتی سامانه استعلام کد اقتصادی شرکت حسابداری شرکت حسابرسی شماره اقتصادی صدور فاکتور صدور فاکتور رسمی صورتحساب رسمی فاکتور رسمی فاکتور رسمی ارزش افزوده فاکتور رسمی دارایی فاکتور رسمی مازاد فاکتور رسمی معتبر فاکتور رسمی مورد تایید دارایی فاکتور رسمی چیست مدارک مورد نیاز برای اخذ کد اقتصادی مراحل اخذ کد اقتصادی مراحل اخذ کد اقتصادی جدید مراحل ثبت نام کد اقتصادی مشخصات فاکتور رسمی مورد تایید دارایی موارد کاربرد کد اقتصادی موسسه حسابداری موسسه حسابرسی نمونه فاکتور رسمی پیش ثبت نام کد اقتصادی کد اقتصادی کد اقتصادی شرکت کد اقتصادی چیست
    شماره تماس : 09108426935